Yetki Belgesi olmadan Emlakçı olunmayacak

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi Onur Yılmaz, Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, Emlak Danışmanlığı Belgesi hakkında açıklamada bulundu.

Keşan’da emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçı esnafı ve emlakçılık yapmak isteyen adaylar 5 Haziran 2018’de Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında adaylar kamera eşliğinde sınava giriyorlar.

TOBB MEYBEM (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi) ve Keşan TSO iş birliğiyle Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Belgelendirme ve bilgilendirme sınavlarında 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapılıyor. Teorik ve performansa dayalı sınavlar Ankara’dan gelen komisyon üyelerince Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılırken, teorik ve mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylar kamera eşliğinde sınava giriyor.

YETKİ BELGESİ OLMADAN EMLAKÇI OLUNMAYACAK

Sınavla ilgili bilgi veren Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi Onur Yılmaz, “Uluslararası akredite olmuş nitelikli ve belgeli insan gücünü artırmak amacıyla yapılmış seviye 5 dediğimiz sorumlu emlak danışmanı sınavımızı gerçekleştiriyoruz. Bu sınavlar sonucu kazanılacak belgeler eşliğinde alınacak olan yetki belgeleriyle artık bu iş yapılıyor olacak. Tapu dairesi de bunu soracak. Dolayısıyla bu geçiş sürecinde Ticaret Bakanlığı’nın 31 Ağustos 2020’ye kadar olan bu süreç içerisinde insanların alması gereken seviye 5 belgelesinin üçüncü sınavını Keşan’da yapmış olmaktan dolayı mutluyuz. Sınavların 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapılıyor. Sınavlar için çevre ilçelerden de talep oluyor. Pratik olan karşılıklı mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylarımızı tek tek alınıyor. Kamera eşliğinde sınavlar gerçekleştiriliyor. Kapalı zarflarda sorular geliyor. Kamera kayıtları bitmeden yeni kapalı zarflarla kapatılıp genel müdürlüğe gönderiliyor. Oradan da tekrar bir incelemeden geçiyor. İncelemeden geçtikten sonra başarılı adaylar için MYK’ya (Mesleki Yeterlilik Kurumu) başvuru yapılıyor. Ve MYK’dan belgeleri geliyor” diye konuştu.

Alınan belge sadece Türkiye değil yurt dışında da geçerli olacak.

Sınava katılan bütün üyelerin başarılı olmasını istediklerini belirten Yılmaz, “Almakta olduğumuz bu belgeyi emlak sektöründe faaliyet gösterecek kişilerin alması zorunlu hale geldi. 5 Haziran 2018’den önce olanlar için muafiyet hakları olanlar var. Denetimler Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Emlak sektöründe faaliyet gösterecek olan herkesin hatta daha evvel belgesini almamış olan ve halen ticari faaliyeti bulunan esnaflarımızın da bu belgeyi alması zorunlu hale getirilmiştir. Alınan belgelerin 5 yıl süresi olup sadece Keşan için değil Türkiye genelinde ve yurt dışında da geçerli bir belgedir.” dedi.

Emlakçılara en az lise mezunu olma zorunluluğu getiriliyor.

Emlakçılık mesleğine saygın bir vizyon kazandırıldığını kaydeden Yılmaz, “Yeni dönemde emlakçılara en az lise mezuniyeti ve Mesleki Yeterlilik Kurumundan Yeterlilik Belgesi alması şartı getiriliyor” ifadelerini kullandı.

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 20 Ağustos 2020, 11:18 am tarihinde GÜNCEL, manset, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 554 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: