Tarihi Enez Fatih Camisi onarılıyor..

Enez’in tarihi Fatih Camii eski konumuna uygun bir şekilde onarılacak, tekrar ibadete açılacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet’in Enez’i fethinden sonra cami olarak düzenlenen tarihi yapının restorasyonu için 6 ay önce çalışmalara başladı. Enez kalesi içinde bulunan “Enez Ayasofya” olarak bilinen camide restorasyon çalışmaları devam ediyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılan Fatih Cami için 8 milyon lira ödenek çıktığı ve 3 yıl içinde bitireleceği öğrenildi.

Enez Fatih Camisi..
Doğu Roma İmparatorluğu tarafından 12. yüzyılda inşa edildiği, Fatih Sultan Meh-met’in 1456’da Taşoz, Limni, Semadirek adalarının yanısıra Cenevizlilere ait Enez’i fethet-mesi sonrası camiye çevrildi. Sonrasında yapının güney-doğusunda mihrap, batısında minber yapıldı. Dış tarafında da kesme taştan minare inşa edildi.

Osmanlı döneminde 1700’lü yıllarda bir kaç kez onarımdan geçirilen caminin bir kısmı 1965’teki depremde yıkıldı. Enez Fatih Camisi restorasyonu tamamlandığında bir çok yerli ve yabancı turistlerin gezi durağı olacak.

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 18 Şubat 2017, 11:08 am tarihinde manset kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 703 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: