Keşan’da ilk defa Lavanta ekildi

CHP Edirne eski Milletvekili Kemal Değirmendereli, tarımda bir ilki gerçekleştirdi.

CHP Edirne eski Milletvekili Kemal Değirmendereli, İstanbul yolu üzerinde bulunan ve kendisine ait 3 dönümlük tarlaya, lavanta ekimi yaptı.

 
Keşan’daki tarım yelpazesini genişletmek ve ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla lavanta ekimini yapan Kemal Değirmendereli, bölgedeki ürün çeşitliliğini arttırmak adına ilk defa lavanta dikimi yaptıklarını söyledi.
Bölgede ilk defa farklı bir ürün ekimi yaptıklarını ifade eden Değirmendereli, “Lavanta, gerek iklim itibariyle gerekse coğrafi konum itibariyle bölgemize uygun bir çalı bitkisi. Fransa’nın Provence Bölgesinde ve Bulgaristan’da yaygın olarak üretiliyor. Bizim bölgemizde de çok olumlu sonuçlar vereceğini tahmin ediyoruz. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü bu konuda araştırmalar yürütüyor. Onlarında rehberliğinde bu ekimi gerçekleştirdik.” dedi.

 

Bir dönümlük tarlaya ekilen lavantadan, yaklaşık olarak 10 litre yağ elde edildiğini ve yine bir dönümlük tarlaya 2 bine yakın fide dikildiğini bildiren Kemal Değirmendereli, “Yağın litresi, dünya fiyatlarına göre 80 ila 100 euro arasında değişiyor. Sonuç alındığında çiftçiliğin kaderini fevkalade değiştirecek bir ürün. Güney Edirne bölgesinde ilk defa bunu ekiyoruz. Bunun çiftçilikte yeni bir sayfa olacağını düşünüyorum. Umarız çiftçilerimiz de bu projenin arkasında durarak bunu yakından takip ederler. Sadece yağı değil balı da kıymetli. Japonlar, lavantanın dondurmasını bile yapmışlar. Kırklarelili arkadaşlar lavantanın peynirini yapmışlar. Bölge insanımızın yaratıcılığı lavantayı nereye taşıyacak, bunu hep birlikte göreceğiz.” dedi.

Kemal Değirmendereli’nin verdiği bu bilgilerin ardından, fide ekimi için geliştirilen bir makine, traktörün arkasına takıldı ve lavanta fide ekimi gerçekleştirildi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 01 Mayıs 2017, 4:41 pm tarihinde GÜNCEL, manset, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 839 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: