Keşan Zehir Solumaya Devam Edecek mi ?

Keşan Zehir Solumaya Devam Edecek mi ?

omer-cakici kesan-da-hava-kirliligi-kritik-noktanin-7-kat-7994747_x_o

 

Edirne İl Mahalli Çevre Kurulu’nun aldığı kömürle ilgili karar, keşanlıları şoke etti.

Türkiye oratalamasında birinci sıraya oturan Keşan’da hava kirliliği ile ilgili önlemler geçen yıldan beri alınırken, sadece 5 kişinin aldığı karar Keşan’ı zehir solumaya mahkum etti.

Edirne genelinde (SYDV) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak kömürlerin kalori oranı 4 bin, kükürt oranı ise %3’ten fazla olabileceği yönünde aldığı karar tepkilere neden oldu.

Kurulda üye olarak bulunan Keşan Belediye Başkanı Opr Dr. Mehmet Özcan, bu duruma “Red Oyu” verirken, devletin yöneticileri “Evet” oyu verdi.

Özcan, “Keşan’ımızın hava kirliliği had safhada iken, biz bunlara çare ararken, bir de karşımıza bu çıktı. Bunu kabul etmemiz mümkün değildi, ben vatandaşlarıma bu olayı nasıl anlatacağım” dedi.

Öte yandan, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık yaptığı açıklamada; ” Bu, Keşan’a yapılmış büyük bir yanlıştır, hatta ihanettir.” dedi.

12 Nisan’da Çevre İlçe Kurulu’nun aldığı karara herkesin uyması gerektiği vurgulanırken Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Şahin de; “4 bin kalori %3 kükürt oranlı kömürlerin tekrar ilçeye girmesiyle Keşan zehir solumaya devam edecek. Bu kararın en kısa zamanda düzeltilmesi gerekir.” dedi.

Temiz Keşan Derneği ise yaptığı her toplantıda, “Keşan’ı zehirleyen unsurların her ne olursa, kim olursa olsun, gözünün yaşına bakmayacağız. İnsan sağlığından daha önemlisi yok! ” dediği söylemlerde havada kaldı.

KENT KONSEYİ HAREKETE GEÇTİ

Konuya duyarlılık gösteren Keşan Kent Konseyi, Köşk Düğün Salonu’nda bir toplantı düzenledi.

Toplantıda, yürütmeyi durdurma için mahkemeye dava açılması adına, Kent Konseyine yetki verilmesi, İl Milletvekillerine ulaşılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na konunun sunulmasına, imza kampanyası düzenlenmesi, komisyon kurulması, Vali ve Kaymakamlık makamlarınla görüşülmesi kararları alındı.

Bu konuda göründüğü üzere tüm Keşanlılar tepkili.. 3 bin üyesi bulunan Temiz Keşan Derneği, Keşan’ın değerli yöneticileri, sivil toplum kurum ve kuruluşları, sevgili halkımız gelin hep birlikte biraraya gelerek bu olaya tepki gösterelim. DUR diyelim! Alınan kararlardan vazgeçilmesini isteyelim. Yoksa Atı alan Üsküdar’ı geçecek, son pişmanlık fayda etmez… Zehir soluamaya devam edeceğiz. Saygılarımla..

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 31 Ekim 2016, 2:52 pm tarihinde YAZARLAR kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.179 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: