Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

Keşan Belediye Başkanı Opr.Dr.Mehmet Özcan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Başkan

Başkan Özcan yaptığı açıklamada, basın çalışanlarının özgür bir ortamda bağımsız hareket edebilmelerinin, iş güvencesi ile ekonomik ve sosyal haklara sahip olmalarından geçtiğini vurguladı.

Çalışan Gazeteciler Günü’nün, 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilen ve gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren 212 sayılı yasadan kaynaklandığını, ancak sonraki yıllarda bu hakların yeniden ortadan kalktığının görüldüğünü hatırlatan Özcan, “Yönetenler ve yönetilenlerin ortak sorumluluk aldığı demokrasilerde, yurttaşların yönetenleri denetleme, yönetime katılma ve haber alma hakkı vardır. Bireylerin, toplumun geleceğinde belirleyici rol oynayabilmeleri, demokratik hak ve özgürlüklerinin bilincine varıp bunları her alanda kullanabilmeleri, hukuksal ve toplumsal kuralların yanında özgür ve yansız basının varlığını gerekli kılar. Halkın çıkarlarını savunan, onları bilgilendiren ve önemli konularda kamuoyu oluşturan, evrensel meslek ilkeleri ışığında görevini sürdüren bağımsız ve güçlü bir basın, demokrasi için yaşamsal öneme sahiptir. Bu nedenle, basın çalışanlarının özgür bir ortamda yansız haber yapmalarını sağlayacak yasal düzenlemeler yeniden hayata geçirilmelidir.” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Özcan, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm basın çalışanlarını da saygıyla andığını belirterek, düşüncelerinden ötürü tutuklu bulunan gazetecilerin de bir an önce özgürlüklerine kavuşmalarını diledi.

BASIN MENSUPLARINA YEMEK

Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Keşan’daki basın mesuplarıyla, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle 9 Ocak 2016 Cumartesi günü akşamı Gölbaşı Restaurant’ta vereceği yemekte bir araya gelecek.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 09 Ocak 2016, 3:09 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 662 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: