Kadife Balığı 30 Yıldır görünmüyor Gala Gölü ilgi bekliyor

1986 yılında yaşanan büyük kuraklık sonrasında Gala gölündeki balık türlerinin çok azaldığı ve bazı türlerin de yok olduğu gözleniyor.

Özellikle Gölün yerli balığı Kadife (Tinca Tinca) Gala Gölü’nde yaklaşık 25/30 yıldır hiç görülmüyor. Balığın yok olma nedenleri arasında, kuraklık döneminde çeltik tarımı için gölden alınan sularla Gala gölünün %60 oranında kuruması ve sonrasında, çeltik ilaç ve gübreleri ile kirlenen bu suların tekrar göle geri verilmesi gösteriliyor.

KİMSE ALMASIN HAFİFE, TEKRAR CANLANSİN KADİFE

Bu dönemde gölün 6-700 m kadar içine araçla girilebildiğini hatırlatan balıkçılar kuraklığın boyutunu bu şekilde tarif ediyorlar.

Bu güzel balığın Gala Gölü’ne tekrar kazandırılması için, Edirne eski DSİ Bölge Müdürlerinden İlhan Yükseloğlu önderliğinde Enez’deki sivil toplum kuruluşları harekete geçtiler, gerekli çalışmaların yapılması için dilekçelerini DSİ 11.Bölge Müdürlüğü’ne verdiler. Bu konuda bilgi veren balıkçılar kadife balığının yanı sıra Turna, perka, çapuka, kerevit gibi pek çok su ürünü türlerin artık Gala’da hiç görülmediğini ya da çok nadir rastlandığı belirtiyorlar.

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 06 Kasım 2018, 5:17 pm tarihinde GÜNCEL, manset, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 505 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: