İpsala Belediyesi, 2 yıllık icraatlarını açıkladı

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ve Meclis Üyeleri Belediye Başkanlığı’na göreve gelişlerinin 2’nci yılı dolayısıyla Belediye Düğün Salonu’nda halkla buluşarak, ikinci yılın hesabını verdi.

20160405_141434_HDR

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Seçim öncesi vaatlerin ve yıllık yapılan faaliyetlerin videosunun gösteriminin ardından Belediye Başkanı Mehmet Kerman açıklamalarda bulundu.

20160405_141343_HDR

Kerman, bugün 2 yaşına girdiklerini ve bu güzel günü kutlamak için bir araya geldiklerini ifade ederek; “Az önceki gösterimde seçilmeden önce ne söz verdik. Daha sonra da 15 dakikalık bir CD hazırladık sizlere. Ben izlerken, biraz abartılı mı oldu diye düşündüm ama inanın eksilte, eksilte süreyi düşüre düşüre ancak bu kadar yapabildiler. Dediler ki, çoğu şeyi çıkardık. Aslında iki yıl gibi kısa süre içerisinde bu CD’ye sığdıramadığımız daha bir sürü hizmetimiz var. Tabi abartılı olmasın sizlerin dikkati dağılmasın diye bu süreyi 15 dakikaya düşürdük.

Seçilmeden önce yani iki yıl önce sizlere bir kitapçık dağıttık. Ve bu kitapçığın içinde size beş yıl içinde gerçekleştireceğimiz sözlere yer verdik. Buna inanmayanlara da bize inanmış olanlar kefil olsun dedik. Bazıları gerçekten de ben ev ziyaretlerinde sokaklarda gezerken de bize bu kitapçıkta yazanları gösteriyor. İnanın bu kitapçıkta yer almayanların çok daha fazlasını yaptığımızı size ispatladık.

20160405_141214_HDR

“İPSALA’M BENİM İLÇEM BEŞİ BİR YERDE HİZMETİ HAK EDİYOR”

Şimdi iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde ilçemize kimsenin cesaret edemediği birçok hizmetlerin gelmesine katkı sağladık. Ben buna bir isim taktım. Beşi bir yerde hizmet benim İpsala’m benim ilçem beşi bir yerde hizmeti hak ediyor. Çünkü buna ihtiyacı var. Çünkü ben gecemizi gündüzümüze katarak belediye meclis üyelerim ile birlikte ilçemize ne yapabiliriz ilçemize daha ne gibi katkımız olabilir diyerek çalışıyoruz.

Belediyemizin geliri, belediyemizin bütçesi belli. Kimden daha iyi hizmet alabiliriz, hangi belediyeden, hangi kurumdan hangi bakanlıktan, daha iyi hizmet alabiliriz diye düşünüyoruz. Yarın yapacağımız işleri bir gün evvelden istişare yaparak belirliyoruz. Ve bana inanan benim ile birlikte hareket eden çok değerli müdürlerim, mühendislerim, çalışan işçilerim, süpürgecisinden eli kalem tutan tüm dostlarımdan Allah razı olsun. Bu hizmetler gelmişse ekibimiz ile birlikte geldi. Tek başına gelmedi. İşe başladığımız günden itibaren size sunduğumuz tüm hizmetlerde el emeği göz nuru akıl fikir birliği içerisinde bulunduğumuzdan dolayı bu güzel hizmetleri gerçekleştirdik.

20160405_144015_HDR

“TORUNLARIMIZA DEĞİL, TORUNLARIMIZIN TORUNLARINA HİZMET EDİYORUZ”

Beşi bir yerde hizmet dedik, Söz verdik. Bu yollar, bu caddeler, bu sokaklar kazıldığında kanalizasyonu, içme suyunu, doğalgazını, arıtmasını ve yer altı sularının toplayabileceğimiz yerlerin yapımına bir anda yapacağımızın sözünü verdik. Bu sözleri yerine getirdik. Ama bu iş biraz sabır işi bu hizmetlerin yerine gelmesinde çamurlu, tozlu yollardan geçtiniz. Bu sabrınızdan dolayı hepinizden Allah razı olsun. Bu nimetlerden hepiniz çok iyi faydalanacaksınız. Bizim yaptığımız bu çalışmalar sizlerin çocuklarına değil, sizlerin torunlarına değil. Sizlerin torunlarının torunlarına yetecek hizmeti getirdik. Yaptığımız bu hizmetler ilçemize en az 50 yıl-100 yıl yetecek hizmetlerdir. Şuanda, yeraltına gömdüğümüz içme sularının borularının ömrü 100 yıl yapmış olduğumuz kanalizasyon çalışmalarının ömrü 70-80 yıl hangimizin 70-80 yıl ömrü var. Onun için diyorum sizin torunlarınızın torunlarına yetecek hizmetler diye. Torunlarımıza değil, torunlarımızın torunlarına hizmet ediyoruz.

“ HER DÖNEMDE BİR BAŞKAN, BİR HİZMETİ YAPSAYDI. BU HİZMETLER BU GÜNE BİRİKMEZDİ”

İlçemiz hizmete susamış. Toprağın suya kana kana susadığı gibi benim güzel İpsala’mda hizmete öyle susamış. Ben sabah namazında çalışmalara başlıyorum. Beni vatandaşım sokakta görüyor. Gece yarısı yatmaya gidenler beni yeniden sokakta görüyor. Benim bu sabırlı çalışmalarımdan çok kişi rahatsız. Bazen emniyete telefon ediyorlar. Arkadaşlar bu çalışmaları durdurun çoluk çocuk okula işe gidecek sabah diyorlar ama ben günün aydınlanmasını çalışan personelimizin işe başlamasını bekliyorum. Ben öyle bir İpsala aşığıyım, ben İpsala’mı öyle seviyorum ve öyle hizmet ediyorum. Bölgede değil, Trakya’da değil biraz daha ileri gidiyorum Türkiye’nin hangi ilinde hangi ilçesinde halkına beşi bir yerde hizmet getiren var. Varsa söyleyin ben onu mükâfatlandıracağım. Türkiye’de diyorum aynı anda içme suyunu, doğalgazını, yağmur suyunu, kanalizasyonunu ve arıtmasını yapan bir ilçe varsa ispatlasın ben onu mükafatlandıracağım buradan söz veriyorum. Bu cesaret işi bu çılgınlık işi ben buna cesaret ettim. Kazılarımızın şuan yüzde 90’ı bitti. Kısa bir süre içerisinde bunları tamamladık. Bazıları İpsala’da yaşamıyor galiba bazıları başkan ne yaptı diyor. Ben şaşıyorum akıl tutulmasına girmişler herhalde. Ya İpsala’da yaşamıyor ya da art niyetinden şüphelenirim. Arkadaşlar İpsala  kuruldu kurulalı bu hizmetleri görmedi. Bunu yapan başka bir arkadaşımızın olduğuna da ben inanmıyorum. Neden böyle düşünüyorum çünkü bu hizmetler yapılsaydı eski dönemlerde bu kadar eksikler olmazdı. Her dönemde bir başkan her dönemde bir hizmeti yapsaydı. Bu hizmetler bu güne birikmezdi.

9F9_DSC_0533_640x427

“HALKIMIN KARŞISINA ÇIKIP HESAP VERMEKTEN HİÇ KORKMUYORUM”

Ben sizlere soruyorum şimdi sizlerin desteği ile sizlerin bize inancı ile kimsenin hayal edemediği doğalgazı ilçemize getiriyoruz. Ana caddeler ve şehir içinin doğalgaz kutuları tek tek evlerimize bağlanmaya başlandı. Allah’ın izniyle çok kısa bir süre içinde bunun sözünü de buradan verelim bu kışın mavi alevi evlerinde kullanabilecek insanlar. Bizim bu gün burada toplanmamızın amacı halkımızın huzuruna çıktık. Ben halkıma hesap vermekten hiç korkmuyorum. Çünkü çalışıyorum. Onların karşısına hesap vermekten kaçınsaydım bu gün burada olmazdım. Sizleri de buraya davet etmezdim. Kendime güveniyorum çünkü dersime çalışıyorum. Dersine çalışan öğrenci imtihana girmekten korkar mı? Başarılı olacağına inandığı için niye korksun imtihana girmekten. Bende dersime çalışıyorum. Güzel ilçeme hizmet etmekten mutluluk duyuyor ve halkımın karşısına çıkıp hesap vermekten hiç korkmuyorum. Ben seçilmeden önce dağıttığım kitapçıkta dedim ki kanalizasyon kısa süre içerisinde bitirilecek. Şuan evlerimizin kanalizasyonlarının döşemesi bitti, %70-75’i bağlamış durumda. İkinci vaadimiz içme suyu projesi en kısa sürede çeşmelerimizden içilebilir çeşme suyunu sizlere sunacağız dedik. Gerçekleştirdik. Üçüncüsü imarımızı beş katına çıkaracağız dedik ana caddelerimiz beş kat oldu. Biz geçmiş dönemle ilgili imarın hiçbir yeri ile oynamadık. Dörtyol’dan halı sahamıza kadar olan yeri beş kat yaptık. Soğuk hava deposunun oradan hastanemizin oradan gelen yolu beş kat yaptık onun dışında bir yeri beş kat yapmadık. Eğer değişiklik olmuşsa hata olmuştur buyurun düzeltmek bizim elimizde. İmarı beş kata çıkaracağız dedik. İlçemize bir çok müteahhit gelip evlerinizin arsalarını alıp sizlere daha yaşanabilir huzur içerisinde yaşanacak evler yapacak dedik bunu da gerçekleştirebildik. Üçte üç etti. İpsala’ya 30 yataklı devlet hastanesini en kısa sürede yapacağız dedik. Bir takım aksiliklerden dolayı gecikme oldu Allah’ın izniyle en kısa sürede hizmete açılacak.

Bir diğer vaadimiz 2. etap TOKİ konutları temeli atıldı. Bir yıl sonra kura çekilişi ile hak sahiplerine dağıtılacak. Bir ay gibi kısa sürede 600 vatandaşımız TOKİ konutlarına başvurdu. Para yatırma hususunda sayı biraz düştü.171 konutun hepsi dolu 200 konut desek hepsi dolacak. Talep olursa Allah’ın izniyle 200 konut daha yaparız.

Yurt-Kur demişim 300 kişilik öğrenci yurdunu yapacağım demişim. Bir kaç müteahhit gecikmelerinden dolayı uzadı birkaç ay içinde o da hizmete girecek. Geçmiş dönemde seçimle ilgili yaşanmış olaylardan dolayı bu gecikmeler süregeldi. Çok yatırımcıyı üzdü, faiz oranları yükseldi. Ülkemizin büyük bir kısmını kaosa götürdü. Ve İnşallah değerli halkımızın istikrarı sayesinde 1 Kasım seçimlerinde doğru yolu buldu ve ülkemizi bu kaosdan kurtardı. Tek başına gelen hükümet sayesinde hizmetler devam etmeye başladı. Ben bu sayede yarım kalmış hizmetlerin tekrar toparlanacağını ve devam etmeye başlayacağını sizlere söz veriyorum.

20160405_141252_HDR

Evsiz olan arkadaşlarımıza ilave konutlar yapılacak diye söz vermişiz. Bunu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Yer bakmaya bir değil, beş değil, on katı fazla fiyat biçiliyor. Tabi ki bu kasıtlı. Yer ile ilgili çalışmamız tamamlandığında evsiz olan roman vatandaşlarımız için konutları yapmaya başlayacağız. Yeri bulalım, bir yıl gibi kısa sürede evleri yapacağız. İlçemize otopark demişiz bununla ilgili çalışmalarımız kapalı pazar yerimizin içerisi 7500 m2 sadece Çarşamba günleri halkımıza pazar yeri olarak hizmet verip diğer günler ilçemizde otopark olarak faaliyet gösterecek.

“BENİM İLÇEM ARTIK GÖÇ VEREN DEĞİL GÖÇ ALAN İLÇE ALMASI LAZIM”

Göçü önlemek için en az üç fabrika ben bunda diretiyorum. Allah’ın izniyle bunu size getireceğiz. Bizim fahri hemşerimiz var eski İpsala Kaymakamı Kapaklı ’ya gitti Mehmet Ali Gürbüz ben en çok ona güveniyorum. Geçen gün aradım siz Ankara’lı Kırşehirlide olsanız siz İpsala’lısınız. İpsala sizi bağrına siz İpsala’yı bağrınıza bastınız. Siz İpsala’lısınız fahri hemşerilik süresi ömrünüzün sonuna kadar İpsala’ya hizmetiniz tayininiz çıksa bile bitmez. Kapaklı ’da 2500 fabrika var. Artık yenisi için yer bulunamıyor dedim gönder buraya. Onlara söz veriyorum bizi ziyaret etsinler masamızın başında otururken çayını kahvesini içerken biz onlara fabrikalarının ruhsatlarını kendi elimizle teslim edeceğiz. Çünkü benim ilçem artık göç veren değil göç alan ilçe alması lazım. Nüfusumuz yüzde 30 yüzde 40’lar gibi geriye düştü. Benim burada göç edip Çerkezköy’de Kapaklı’da Çorlu’da Lüleburgaz’da çalışan vatandaşlarımı tekrar doğduğu topraklara getirmek benim birinci görevim. Eğer memleketlerine getiremezsem bana uyku haram olsun.

“GİTTİĞİMİZ HER YERE İPSALA PİRİNCİ’Nİ TAŞIDIK”

Demişim ki seçimlerden önce İpsala’nın pirincini tanıtacağım. Her gittiğimiz yere İpsala pirincini taşıdık. Sevgili İpsala Kaymakamımız Eyyup Özdemir’in sizlere selamı var. Birlikte uyum içerisinde çalışmanın en güzel örneği bir kaymakam ve bir belediye başkanı uyum içerisinde çalışıyor. Bu hizmetlerin ilçeye gelmesinde çok büyük faydası var. Bir yere gittiğimizde güçlü bir şekilde Ankara ise Ankara İstanbul ise İstanbul her yere birlikte gidip hizmetleri ilçeye getirmek ekip işi. Gittiğimiz her yere hediye pirincimizi götürüyoruz. Halk Eğitim’de de hediye isimli olarak çuvallara yazılıyor. Getirdiğimiz hediyelerde kendi adını görünce o kadar mutlu oluyor ki. Biz Esenyurt’ta 10.000 kişiye İpsala pirincini tanıttık. Antalya’da G20 zirvesine gelen liderlerimize İpsala pirincini hediye ettik. Antalya Büyükşehir Başkanımız Menderes Türel başkanımız bütün pirinçler yerlerine ulaştı. Bundan dolayı İpsalalılar adına çok mutlu olduk.

Tabi çok hizmetler var, biz bando kuracağız dedik. Onun yerine mehteran takımını kurduk. Osmanlı’yı yaşatmak adına mehteran takımını kurduk. Kurtuluşlarda, açılışlarda, temel atma törenlerinde mehteran takımımız gösterilerini yapıyor.

Yaşlılarımıza evde bakım hizmeti veriyoruz. Belediye bünyemizde bulunan hanımefendilerimiz ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine giderek, onların evlerinin temizliğini yaparak böyle bir hizmeti de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sunuyoruz.

A5D_DSC_0559_640x427

İPSALA SPOR’A OTOPARK MÜJDESİ

İpsala Spor’u güçlendireceğiz demiştik. Gerçekten de her hafta İpsala Spor ’un ihtiyacı olan parayı kendi elimizle teslim ediyoruz. Ve onları bir başkasına boyun eğdirmeden güçlü bir şekilde, moralli bir şekilde maça gönderiyoruz. Ve bu yol boyunda nasipse, belediye meclis üyelerimizle de görüşerek bir park yeri yapacağız. Cüzi bir para, 1 TL gibi bir park ücreti de alarak İpsala Spor’lu gençlerimize İpsala Spor’u güçlendirmek adına böyle bir yardımı sunacağız.

Demiştik ki, ilçemizde ikamet edenlerin cenazelerini ücretsiz defnedeceğiz. Görev aldığımızda ilk işimiz bu oldu. Ve bugün telaş içerisinde ne zaman olacağı belli olmayan ölüm vakasında  İpsala Belediyesi kötü günde de vatandaşlarımızın yanında. İnanın, bir kuruş ekonomik yönden cebinden para çıkmadan tüm vatandaşlarımızın zengin, fakir gözetmeksizin belediyemizin yapmış olduğu hizmettir.

“ŞU MEYDANDA İFTARIMIZI AÇMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Demiştik ki Ramazan Ayı’nda iftar çadırı kuracağız. Ramazan Ayı’nın 30 gününü sizlerle birlikte tutuğumuz oruçlarımızı zenginiyle, fakiriyle, ihtiyaç sahibi olanla ya da olmayanla, ya da şu yoldan geçen yolcuyla birlikte şu meydanda iftarımızı açmaktan mutluluk duyuyoruz. Şu yaptığımız hizmette tuttu. Her akşam 1000 sandalye koyuyoruz ve 1000 sandalyemiz boş kalmıyor. Benim ilk etapta tereddütlerim olmuştu. Tutar mı acaba? Her akşam 1000 kişi gelir mi?  Hiç yerinden kalkmadan ayağa hizmet ediyoruz. Kimseyle sıraya girmeden, önüne 3-4 çeşit yemeğini, suyunu, ayranını vererek böyle bir hizmeti yapmaktan da mutluluğumu ifade etmek istiyorum. Ve Allah’ın izniyle bu artık gelenek haline geldi. Bu güzelleştirdiğimiz meydanlarda böyle âdetİ yapmaya devam edeceğiz. Şunu da söylemek istiyorum bu yaptığımız masrafların hiçbir tanesi belediye bütçesinden değil. Çok kıymetli hayırsever vatandaşlarımız, iş adamlarımız kendilerinin adına, hayırseverlerinin adına bende bu akşam yemek vereceğim benim için de bu akşam iftar yapın diye söylüyor. İnanın, şuanda 15 tane iftar vermek için sıraya girmiş vatandaşımız var. Yani, bir tek size artık gelmek düşüyor. Bana bir vatandaşımız şöyle dedi; ben aşağıdaki mahallemde hiç tanımadığım insanla yan yana oturmuşum iftar ediyorum. Sizden Allah razı olsun dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Kerman konuşmasının devamında, seçim vaatlerinden biri olan Sevgililer Günü dolayısıyla 40 yıllık çiftleri kaplıca tatiline gönderdiklerini anlattı ve önümüzdeki yıllarda geleneksel hale getireceğini kaydetti.

“SAAT KULEMİZİN İLK TAŞINI SİZLERLE KOYACAĞIZ”

Seçim vaatlerinden biri olmamasına rağmen İpsala’ya bir saat kulesi yapılacağını ifade eden Kerman,” 8 Nisan Cuma günü saat kulemizin ilk taşını sizlerle birlikte koyup, temelini atacağız.” dedi.

“BALKANLAR 17 NİSAN’DA İPSALA’DA”

Kerman, 17 Nisan’da İpsala’nın ev sahipliğinde fuar alanında 10 bin misafiri ağırlayacaklarını belirterek, Batı Trakya’dan, Balkanlardan, Filistin’den, Bosna – Hersek’ten, Kosova’dan, Romanya’dan misafirlerimiz gelecek. Sadece yaklaşık 70 otobüs Bulgaristan’dan, 100’ yakın otobüs Kırcaali’den, İskeçe’den, Gümülcine’den birçok vatandaşımız buraya gelecek. Kimse davet beklemesin, çünkü sizler ev sahibisiniz. Tüm misafirlerimizden sizler ve şuanda evlerinde olan vatandaşlarımız örnek davranışlarda bulunacaklar. ”dedi.

Kerman, Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez ve Balkan Müftülerinin programa katılacağını ifade etti.

“YAPTIĞIMIZ HİZMETLER TORUNLARIMIZIN TORUNLARINA YETECEK”

Belediye Başkanı Mehmet Kerman, gece gündüz çalıştıklarını ve 20 yeni araç aldıklarını ifade ettikten sonra,  İpsala’yı hak ettiği yere getireceğiz. Gece gündüz çalışıyoruz. Birçok hizmetleri yapıyoruz. Alacağımız var, borcumuz yok. Onun için biz İpsala’yı daha iyi yerlere getiriyoruz. Ve bu yaptığımız hizmetler torunlarımızın torunlarına yetecek” dedi.

Kerman konuşmasının ardından meclis üyeleriyle birlikte, vatandaşların istek ve önerilerini dinledi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 10 Nisan 2016, 11:53 am tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 749 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: