Erdin Bircan: “Keşan-Enez yolundaki kazalardan AKP sorumludur”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Keşan-Enez yolunun yıllardır yapılmamasını eleştirerek, “Bu yaz meydana gelecek kazalardan AKP sorumludur” dedi.

147925

CHP Milletvekili Erdin Bircan, Keşan-Enez yolunun yaz döneminde günlük 200-300 bin kişinin ulaşımını sağladığını belirterek, Keşan-Enez kara yolunu 2015 Aralık ayında bakanlığa sorduğunu hatırlattı. “Keşan-Enez yolu 2016 yatırım programına alınacak mı? soruma 2016 Şubat’ta bakanca verilen yanıtta daha 2016 yılı yatırım programının belli olmadığı açıklaması geldi” diyen Bircan, konuyu tekrar TBMM Gündemine taşıdı.

Erdin Bircan, sahil hattına giden tek yol olmasına rağmen yolun yapılmaması nedeniyle sürekli kazalar meydana gelmediğini kaydederek, “2014’ten 2015’e yaralanmalı kaza oranında yüzde yüzden fazla artış oldu. Yola dair tek yapılan iş 2014 yılında Enez Kavşağı-Kılıçköy arasının 5 km'lik kesiminde iyileştirme çalışmaları. Yıl 2016 aylardan Nisan ama hala tek cm yol yapımı yok. Orada bu yaz meydana gelecek kazalarda Allah korusun, ölen ya da yaralanan yurttaşlarımız olursa sorumlusu sizsiniz” dedi.

Konu hakkında Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’a bir soru önergesi veren Bircan, “Yolun yapımıyla ilgili ne tarih veriyorlar, ne zaman veriyorlar, ne de yolun yapımını ihale etmişler. İhale edilmemiş bir işin yapımı olur mu? Göstermelik bir kısım yapıldı. İnsanları heyecanlandırdılar. Bunların ki bir algı yaratmak. 5 kilometrelik bir kısımda asfalt yapıldı. Bu kısmında açılışını yaparlarsa şaşırmayın. Yol ile ilgili ne genel müdürlükten bir şey alabildik, ne de bakanlıktan. Yol yapım çalışmaları kapsamında Enez-Keşan yolunda istimlak edilen bir arazi duymadık. İhale edilmiş olsa istimlak edilen yerler olurdu. Yolun 2 yıl içerisinde yapılacağı lanse edilmişti. 2 yıl geçti ve yapılan çalışma yok” dedi.

Yolun büyük sorun olduğunu vurgulayan Bircan “Geçtiğimiz yıllarda yaşanan trafik kazalarında can kayıplar ve maddi hasarlar söz konusu olmuştu. Yaşanacak olan tüm kayıpların sorumlusu hükümet olacaktır. Ama suçu CHP’ye atar. Oradaki trafik kazalarını da ‘CHP yaptı’ derlerseler hiç şaşırmayacağım. Böyle bir algı yaratmaya çalışırlar” dedi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 27 Nisan 2016, 2:29 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 683 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: