Enez de mineral kil fabrikasında grev..

Enez de bulunan mineral kil fabrikasında işçiler greve gitti.

Enez Küçükevren Köyü yolayriminda kurulu bulunan Amerikan firmasına ait mineral kil fabrikasında çalışan 85 işçi, 6 aydır yapılan görüşmelerde maaşlarına zam alamayınca, 05 Kasım 2018 Pazartesi günü greve başladı.

Sabah erken saatlerde fabrika önünde toplanan Mağden İş Sendikası na bağlı işçiler, sloganlar atarak haklarının verilmesini istedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancığlu, İl Genel Meclis Úyeleri Şenol Kılıç, Erol Acık  muhtarlar, Mağden İş Sendikası temsilcileri ve çevreden gelen vatandaşlar olay yerine gelerek işçilere destek verdi.

Gaytancioglu, “Emekçi kardeşlerimiz alın terinin hakkını alacak, arayacak tabiki.. Evet ülkemizde kriz var ama gelen zamlar da vatandaşımızı zor durumda bırakıyor. Bölgemizde tarım topraklarının içinde bulunan bu fabrika, istihdam yaratıp kazanç elde ederken, işçilerimizi de mağdur etmeyecek. Sonuna kadar sizlerle beraberiz. Bu konuyu da meclis kürsüsünden dile getirecegim. Saygılar sunuyorum.” dedi.

Fabrika yetkilileriyle de bir sure görüşen Gaytancioglu, “Aranızda az bir miktar kalmış. Umarım yakın bir sürede anlasirsiniz.”

Maden İş Sendikası na bağlı işçiler,  ” Biz hakkımızı istiyoruz. Toz-toprak içinde çalışıyoruz. Yarı ömrümüz gidiyor. Hakkımızı alana kadar burada greve devam edeceğiz.” dedi.

İl Genel Meclis Üyesi Şenol Kılıç, ” Bu fabrika atiklarini daha önce dereye sağlıyordu. Hiçbir canlı kalmadığı gibi, tarım üzerinde ekilen herşey kurulmuştu.( bunu Ömer arkadaşım haber yapmıştı.) Şimdi sanırım  önlemini aldı. Çevremize zarar vermesine rağmen, bölgemize istihdam kazandırıyor diye kabul ettik. İşçilerimizin bir an once haklarını almasını istiyoruz .” CHP Enez ilçe Başkanı Vedat Avcı da yaptığı açıklamada;” Bu fabrika ham maddelerini bizim köyümüz topraklarından alıyor. Tam bir çevre faciası yaşanıyor. Malzeme bizden, toz-toprak içimizden, un şeker çevremizden, ama helvayı tek başına yemek istiyorlar . İşçilerimizin hakkıdır. Kendilerini destekliyoruz ” dedi.

Maden İş Sendikası na bağlı işçiler, eylemlerini davul zurna eşliğinde oynayarak sürdürmeye devam ediyor.Grev işçilerine çevreden  ve her yerden destek geliyor. Umarız en kısa sürede mutlu sona ulasilir.

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 05 Kasım 2018, 8:23 pm tarihinde GÜNCEL, manset, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 647 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: