Edirne Milletvekili Erdin Bircan, “Çiftçi Koruma Başkanlıklarının” mağduriyetini çözecek yasa teklifi verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Erdin Bircan, “Çiftçi Koruma Başkanlarının” mağduriyetini çözecek bir yasa teklifi verdi.

image-21-710x420

4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanun’da değişiklik teklifi veren Bircan, yasa değişikliği ile Çiftçi Koruma Başkanlarının muhtarlar kadar maaş almasını, Murakebe Heyeti ile koruma ihtiyar meclisi azalarına huzur hakkı ödenmesini teklif etti.

Bircan, 4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkındaki Kanun 1941 yılında çıkartıldığını belirterek “Dönemin ihtiyaçlarına göre çıkartılan kanun günümüzde Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlıklarının ihtiyaçlarına tam olarak karşılık verememektedir. Kanun nedeniyle Başkanlara ve üyelere hiçbir ad altında ücret ödenememektedir ve bu da başta Anayasamız olmak üzere, iş kanunlarına aykırıdır” dedi.

Zamanında yasada yer almadığı için birçok tarımsal üretim yapılan yerleşim yerinde kurulu bulunan çiftçi malları koruma başkanlıklarının Anayasa’ya aykırı bir şekilde ücret alamadıkları için mağdur durumda olduklarının altını çizen Bircan, “Anayasamızın 55’inci Maddesine göre ‘Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bulundurulur’ hükmü ile verilen emeğe karşı bir ücretin alınması Anayasal hükme bağlanmıştır” dedi.

Çevre Koruma Başkanlıklarının yaptığı iş bir itibari ile toplumsal işlevleri olan önemli bir kurumlar olduğunu kaydeden CHP’li Erdin Bircan, bu önemli toplumsal görevi yapan kurumun başkan ve üyelerinin mağduriyetinin giderilmesi önemine dikkat çekerek yasa teklifini sundu.

Teklifin yasalaşması durumunda Çiftçi Koruma Meclis Başkanlarına muhtar maaşı kadar ödeme yapılacak, Murakebe Heyeti ile İhtiyar Meclisi azalarına da katıldıkları oturum başına 1 günlük brüt asgari ücret huzur hakkı yatırılacak.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 06 Şubat 2016, 2:58 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 894 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: