“Burgas ve Enez’deki doğal mirasın korunması ve restorasyonuna yönelik önlemler” Projesi

Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla AB tarafından eş- finansman sağlanmaktadır.

“Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.1.12.115 sayılı “Burgas ve Enez’deki doğal mirasın korunması ve restorasyonuna yönelik önlemler” isimli proje dahilinde Enez Kaymakamlığı ve Bulgaristan Burgas Valiliği arasında sınırlar arası alanda işbirliği girişimleri yoluyla doğanın korunması, ortak doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve yönetimine yönelik kapasitenin iyileştirilmesi için ortaklık sağlanmıştır.

Proje ile;

-Burgas’daki Vaya gölünün – Karadeniz kanalının temizlenmesi ve sağlamlaştırılması,

-Enez’deki Gala gölü sularının izlenmesi ve muhafaza edilmesi için dikey profilleme sisteminin teslim edilmesi,

-Vaya (Burgas) ve Gala (Enez) göllerinin sularının ekolojik durumuna dair bir çalışma yapılması,

-Burgas ve Enez’den ilgili paydaşların temsilcileri ile çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına dair ihtisas (uzman) eğitiminin verilmesi,

-Vaya (Burgas) ve Gala (Enez) göllerinde bir ortak modelin geliştirilmesi ve ekosistem servislerine yönelik metodolojinin değerlendirilmesi sağlanacaktır.

Projeyle elde edilecek temel fayda, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını ve biyolojik çeşitliliğin korunmasını hedefleyen hizmetlere yönelik ortak girişimlerin/modellerin geliştirilmesi ve icrasında işbirliği için beceri ve potansiyelleri dahil, doğanın korunması alanında proje ortaklarının kapasitesinin iyileştirilmesi olacaktır. Ayrıca uygun yatırım tedbirlerinin icra edilmesiyle gerçekleştirilen faaliyetler, uluslararası öneme sahip alanlardaki ekolojik durumların doğrudan iyileştirilmesine yol açacaktır.

Proje toplam bütçesi: 393.830,42 Euro’dur.


Bu yazı, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı, CCI Numarası 2014TC16I5CB005. Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yazının içeriği tamamen Enez Kaymakamlığı’nın sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin veya Programın Yönetim Makamının görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 18 Eylül 2017, 4:25 pm tarihinde manset, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 661 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: