Bircan, Enez’in Kurtuluş Günü’nde Tepki Gösterdi..

 

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, kendi ilçesi olan Enez’in Kurtuluş Günü’nde, Belediye Başkanı’nın talimatı ve onun talimatı üzerine Kaymakam tarafından konuşturulmadığını söyledi.

Bircan, ilçesinin kurtuluş törenlerine katılmak üzere bulunduğu Enez’de AK Parti’li Belediye Başkanı’nın talimatı nedeniyle Enezlilerin kurtuluş gününü kürsüden kutlayamadığını belirterek, Enez’in tarihinde çıkarttığı tek milletvekili olarak kutlama mesajının da okunmadığını bildirdi.

Erdin Bircan, yapılan bu saygısızlığın kabul edilemez olduğunu söyleyen Enezlilerin, Belediye Başkanı ve Kaymakama tepki gösterdiğini belirtti.

Bircan: “Bu kabul edilebilecek bir davranış değildir”

Konuyla ilgili açıklama yapan Erdin Bircan, “Kendi doğduğum, büyüdüğüm yer olan ilçem Enez’de kurtuluş günü töreninde belediye başkanı ve onun talimatı ile hareket eden kaymakam halkı tarafından seçilmiş Milletvekilini, milli iradeyi konuşturtmadı. Bu kabul edilebilecek bir davranış değildir. Anlaşılan benimle hemşehrimin arasındaki asla kopmayacak, kuvvetli gönül bağından rahatsızlık duyanlar akıllarınca halkımla arama girmeye çalışıyor. Onların basit hesaplarına en iyi yanıtı yine Enezli kardeşlerim verecektir.” dedi.

“Atatürk’e ve Çanakkale Şehitlerine 1 dakika, 15 Temmuz’a 15 dakika”

Kurtuluş törenlerinde barkovizyon krizi de çıktığını aktaran Bircan, “Kurtuluş günü gösterilen videoda Atatürk ve Çanakkale Şehitlerine 1’er dakika yer verilirken kalan 15 dakika boyunca sadece 15 Temmuz anlatıldı.”ifadelerini kullandı.

Erdin Bircan töreni terk etti

Bircan, konuşmasının engellenmesi ve yapılan video gösterimi ile Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı şehitlerine ayıp yapıldığını dile getirerek, törenleri terk etti. Erdin Bircan, “Anlaşılan Enez’deki belediye başkanı ve kaymakamın bu ülkeyi kimin kurtardığı ve kurduğundan haberi yok. Milli bilinci olmayanların yaptığı kurtuluş programı da ancak bu kadar olur. Atatürk’e, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı Şehitlerimize yapılan bu ayıbı da kabul etmemiz mümkün değil. Resmi bir program ile video gösteriyorsunuz, bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitleri 1 dakika yer verip 15 Temmuz Şehitlerine 15 dakika ayırmak şehitler arasında ayrım yapmaktır, Bu ülkenin kurucularını yok saymaktır. Ayıptır, günahtır, yazıktır. Biz yüreğinde Atatürk sevgisiyle dolu olan Enezli hemşehrilerimle her yerde Kurtuluşumuzu kutlarız.” diye konuştu.

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 25 Kasım 2016, 12:13 pm tarihinde manset kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 569 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: