Baraj dibinde bulunan köyler susuzluktan kavruluyor

85 yaşındaki domates üreticisi Gülsüm Bulut, isyan etti

Keşan’a bağlı Kadıköy, Mahmutköy, Seydiköy, Şükrüköy ve Bahçeköy, yakınında Kadıköy Barajı olmasına rağmen susuzluktan kavruluyor.

Nine

Kadıköy Barajı’ndan kanallara salınan suyla domates, biber bahçeleri ve çeltik alanlarını sulayan köylüler son günlerde su verilmemesi üzerine, ürünlerinin tehlikeye girdiğini söylediler.

CIMG9478  CIMG9485  CIMG9462

Seydiköy halkından domates üreticisi 85 yaşındaki Gülsüm Bulut, “Biz yıllardır bahçecilik yaparak geçimimizi temin etmeye çalışıyoruz. Kadıköy Barajı’ndan bizim kanallarımıza salınan suyu başka taraflara verdiler. Domateslerimiz, bahçelerimiz susuzluktan kavruluyor. Topladığımız kadar toplayacağız. Bu suya güvenerek ekim yaptık. Ama su vermiyorlar. Ürünlerimiz tarlada yandı. Zararı kim karşılayacak?” dedi.

Mülkiye Bulut (41) ve Gülserin Bulut (55) isimli domates üreticileri de suyun verilmemesi nedeniyle büyük kayıp yaşadıklarını belirterek, “Domatesin kilosu tarlada 50 kuruş, bir kişinin yevmiyesi 50 TL giden geleni karşılamıyor. Birde su olmayınca zararımız ikiye katlandı. Yetkililer bizim sesimizi duysun.” dedi.

CIMG9457  CIMG9474  CIMG9469

ÇELTİKLERDE TEHLİKEDE!!!

Öte yandan Seydiköy halkından çeltik ekimi yapan İbrahim Gürsel, Aziz Yalçın, Hüseyin Zümbül, Şerafettin Yılmaz, Mustafa Koç ve Murat Yenice isimli vatandaşlar yaptığı açıklamada, “Bizler, Kadıköy Barajı’ndan verilen suya göre kayıtlı olarak çeltik ekimi yaptık. Çeltiklerimiz başak çıkarma aşamasına geldi. Ancak, bir haftadır su verilmemesi üzerine kuruma tehlikesi ile karşı karşıyayız. Öğrendiğimiz kadarıyla barajın suyunu zengin bir çeltikçiye vermişler. Bizim mağduriyetimiz ne olacak?” dediler.

Kadıköy Barajı’ndaki su seviyesinin ise, yaptığımız inceleme sonucu oldukça düştüğü gözlendi.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 03 Eylül 2015, 2:51 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.483 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: