57.ve 27.Alay Keşan’da..

Çanakkale Savaşları’ndaki kahramanlıklarıyla anılan 57. Alay, Tekirdağ’dan 18 Mart’ta Çanakkale’de düzenlenecek törene katılmak üzere yürüyerek yola çıkarak Keşan’a ulaştı.

57.Alay Keşan'da (6)

57. Alay Yürüyüş Komitesi, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünden Kurtuluş Caddesi’ni takip ederek, Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Grubu burada, Keşan Kaymakamı Bekir Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, daire amirleri ve vatandaşlar karşıladı.

57.Alay Keşan'da (1) 57.Alay Keşan'da (2)  57.Alay Keşan'da (4)
“27. ALAY, DESTANIN İL BASAMAKLARINI OLUŞTURAN ALAYDIR”
Burada konuşan 57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yıldız, bu yıl 6. kez yürüdüklerini belirterek, “Keşan’la birlikte de 4. yürüyüşümüzü yapıyoruz. Bizim için buranın manevi bir yönü var. 27. Alay karşılıyor bizi. 27. Alay ilk kurşunu sıktı, ilk şehidini verdi. İlk müdahaleyi o yaptı. Saat 10.30’da biz arkadaş yetiştik. Ama 27. Alay son mermisini, son şehidini verene kadar mücadele etti. Onun için biz 27. Alay’la varolduk. 27. Alay, destanın ilk harflerinin basamaklarını oluşturdu. Biz ise arkadan geldik. 57. Alay ve 27. Alay, savaş bitene kadar 2 kardeş alay olarak birlikte yürüdü.” dedi.

57.Alay Keşan'da (5)  57.Alay Keşan'da (3)  57.Alay Keşan'da (7)

Daha sonra Keşan Belediye Başkanı Op.Dr.Mehmet Özcan; “57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Selim Yıldız’ın önderliğinde yürüyen tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. Keşan’da kendilerini ağırlamaktan onur ve mutluluk duyuyorum.” dedi.

Son olarak konuşan Keşan Kaymakamı Nuri Özder de, “Çanakkale Savaşlarında önemli rol oynayan 57.Alay Komitesini bu duyarlı davranışlarından dolayı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, yürüyüş temsilcilerine madalya verildi.

Geceyi Keşan’da geçirecek olan grup, yarın Keşan’dan ayrılarak Gelibolu’ya hareket edecek ve 18 Mart’ta da Eceabat’a geçerek burada yapılacak törene katılacak.

www.kesanhalkinsesi.com

HABERİN BİLGİSİ
Bu haber 16 Mart 2016, 2:30 pm tarihinde GÜNCEL, son dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 865 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite: